Baldan Tatlı – Oldboy

Blogumuza giriş yapmak için “Oldboy” gibi bir anlatım harikasından daha iyi bir tercih düşünemiyorum.

Filmin merkezindeki Dae-su Oh, kendi deyimiyle “onbeş yıllık hayali eğitim”ini televizyon denen iki boyutlu yayın organından almış. Ve onbeş yıldır görsel gıdasını sinema denen kaydın aracısından değil, aktarımın aracısı olan televizyondan alan Dae-su Oh’un yaşadığı bir çeşit bellek yitimi. Sonuçta Dae-su Oh aynı bunca yılını birlikte geçirdiği bu gerçek zamanlı medyum gibi iki boyutlu. Yani karton.

İşte bu nedenle Dae-su Oh iki boyutta bir tanrı. Boyutlar artmadıkça, yani enlem ve boylamın ötesine geçmedikçe yenilmez. Hareket vektörünün sonunda bir asansör, yani bir dikey hareket aracı olan ve tek bir kesintisiz travellingle takip ettiğimiz uzun koridor dövüşü sahnesinde Dae-su Oh’un on beş, yirmi kişiyi rahatça elden geçirmesi de bunun göstergesi. Ama aynı Dae-su Oh, gökdelenin tepesindeki üç boyutlu hanede düşmanı Woo-jin Lee’nin adamıyla dövüşürken hiç bir varlık gösteremiyor. Evet, karşısındaki adam çok maharetli bir dövüşçü olarak resmedilmiş ama Dae-su Oh’un gösterdiği beceriksizlik önceki cevvalliğiyle kontrast oluşturacak kadar büyük. Çünkü bu sefer bulunduğu ortam elbise dolaplarının tasarımına kadar üç boyutlu tasarlanıp inşa edilmiş alabildiğine dairesel bir mekan.

Zaten bir gökdelenin en üst katında olmasıyla ve duvarlarında bellek parçaları olarak görüntüler yayınlanan dev ekranlarıyla insan zihninin (özelde Woo-jin Lee’ninkinin) modeli. Zaten bu adam, tümüyle belleksiz bir adam olan Dae-su Oh’un aksine anıdan mamul bir adam. Zaten kardeşinin köprüden düşüşünü “belgeleyen” POV’si kaydın medyumu olan film kamerasıyla çekilmiş. Ama sonunda ona kendini öldürten de bu kaydın yükü oldu. Demek ki yönetmen Dae-su Oh’u en azından ilk iki boyutun tanrısı yapmaktan çekinmezken; düşmanının üçüncü ve dördüncü boyuttaki egemenliğine bir sınır çiziyor.

Dae-su Oh’sa kendiyle barışık karton gerçekliğinde ne yapacağını iyi biliyor. Bandı sildirmek tek çözüm, canlı yayın devam etmeli.

About Rafızi


2 responses to “Baldan Tatlı – Oldboy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: