Psikolojisiz Film – A Dangerous Method

“Sabina Spielrein” (Keira Knightley), yanına ilk kez at arabasıyla ve alt çenesini bile denetleyemezken geldiği Carl Gustav Jung’un (Michael Fassbender) yanından son kez ayrılırken kendisi bu kez bir otomobilin içinde ve hareketleri de son derece oturaklı ve denetim altında. Yoksa hesaplı mı demeliydim? Bunun olası anlamları sanırım şunlar:

  • Psikanaliz çoğumuza yaptığı ya da yapmasının beklendiği gibi, Sabina’nın zihnini aracısız kıldı ve ona iç dünyasına doğrudan erişim sağladı. Sabina’nın zihni atsız bir araba gibi kendiliğinden yol katetme yetisi kazandı.
  • Jung’un düşündeki attan Sabina kurtuldu. Gerçi Jung ve Sigmund Freud’un (Viggo Mortensen) yorumu ayaklarına halatla bağlı olan kütüğün, atın ayağına dolandığıydı ama belki de yönetmenin demek istediği, atın kütüğü gitmek istemediği yerlere sürüklediğidir.
  • Eskiden bu şeyleri atlar çekerdi. Sabina yolculuk etmiyor, sürükleniyor, belki de savruluyor. Çünkü artık bir hocası yok.

Jung’un esirgeyen babasının Freud olduğunu çıkarsamamız için bize yeterince veri sunulmuş. Onun metafizik yaklaşımına icazet vermeyen, otoritesini yitirmemek için düşünü paylaşmayan Freud, elbette Jung’un öldürmek istediği baba figürü olacaktı. Zaten Freud’un tam da çırağıyla baba katlini tartışırken tökezleyip düşmesi, yönetmenin kasıtlı bir kör göze parmağı. Yürüyen, hatta ne yürüyeni, koşan id Otto Gross’un (Vincent Cassel) Jung’un idini seslendirdiğini anlamak da zor değil. Hatta öyle diyebiliriz ki bunların bu denli göz önünde olması, her ne kadar kasıtlı da olsalar filmin yumuşak karnı. Bunlardan daha belli belirsiz olan, babasını katletmesi, yani kendi kocasını öldürmesi için erkek çocuk isteyen Emma’nın (Sarah Gadon), “şapka”dan sonra “giymek” demesindeki, kocasının gözden kaçırdığı doğum kontrolü arzusunu Sabina’nın yakalamış olması. Bu filmde mizojini arayacak olsaydım, bunu kadın planının daha hesapçı olmasında arardım ama aramıyorum çünkü kadın planı yine bir kadın tarafından yakalanıyor.

Cronenberg’ün başat takıntılarından olan sibernetiğin filmlerindeki tezahürü olan insan bedeniyle bütünleşen makineler son filmlerinde daha zor görülür hallere büründü. “Eastern Promises”da, Naomi Watts’ın sürekli sorun yaşadığı motosikletin bu makine insan ilişkisine dair olduğunu ablam söyleyene kadar çıkaramamıştım. Burada da insan bedeninin uzantısı niteliğinde bir makine olan, Jung’un, karısını bağladığı ve ona söylediği kelimelere verdiği tepkiyi ölçtüğü cihazın absürdlüğe varan karmaşıklığı, onun, bu deneyin asıl çıktısı olan doğum kontrolü vurgusunu kaçırdığı ve bunu asistanı olan ve onun psikiyatri deneyimine sahip olmayan bir kadının yakaladığı gerçeğini değiştirmiyor.

“A Dangerous Method”, hesapçı karakterlerin filmi. Ama hesapçılığın çalıştığı bir film değil. Otto Gross, hayatta kalmak ve hayvani dürtülerinin peşinden koşabilmek için hayvani dürtülerini denetleyen bir adam olan Jung’a başvuruyor. Ama sonunda bir diğer temel ihtiyacını gideremediği için, açlıktan ölüyor. Sabina, Sigmund Freud’la görüşme şansı yakalamak için Jung’dan aralarında cinsel münasebet olmadığını savlayan mektubunu yalanlayan yeni bir mektup yazmasını istiyor. Ama Jung saplantısından kurtulamıyor. En hesapçı karakter olan Emma ise en başarısız olan. Carl Gustav Jung, sadece kendisini değil, metresini de gömüyor.

About Rafızi


2 responses to “Psikolojisiz Film – A Dangerous Method

  • Mehmet

    Jung gözümden düştü biraz. Afrika yerlileriyle bilmem kaç yıl yaşamış, şöyle böyle yapmış dedilerdi yıllarca. Ha bir de; kelime çağrışımlarından çıkarılacak yorum bu kadar mı yani!? “Koca” deyince çok bekledi…Az oyalandı… Bu mu psikanaliz?? Eline sağlık. İnternette bu filmle ilgili dişe dokunur tek yazı bu…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: